Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Novým velmi cenným přírůstkem v Zoo Ostrava je mládě vyhubením kriticky ohroženého lemura Sclaterova, které se narodilo 10. 5. 2009. V těchto dnech jej mohou návštěvníci obd ivovat spolu s rodiči na nově vzniklém ostrově nedaleko pavilonu vodních ptáků. Jedná se o historicky první odchov tohoto nesmírně vzácného druhu  nejen v České republice , ale i v rámci celosvětové populace mimo Madagaskar, USA a západní Evropu.  O tom, jak mimořádná událost to je, svědčí asi nejlépe i fakt, že v celé Evropě se za poslední 3 roky podařilo odchovat jen jedno jediné mládě v Zoo Mulhouse ve Francii..

 

Rodiče mláděte - samec Micha  ze Zoo Kolín nad Rýnem a samice Melánie  ze Zoo Mulhouse  k nám přišli v roce 2004. Samec je zbarven černě, samice v různých odstínech barvy od světlé hnědé až po narezavělou. Nejcharakterističtější a nezaměnitelná je pro tento druh lemura modrá barva jeho očí. Mimo člověka je to jediný primát na světě, který má oči takto zbarvené.

Lemur Sclaterův obývá velmi omezenou oblast severozápadní části ostrova Madagaskaru nazývanou Sambirano. Hmotnost dospělých zvířat je do dvou kilogramů a jejich potravu tvoří ovoce, listy, květy, nektar, semena, ž ivočišná potrava ( stonožky..). Ve své domovině patří k významným opylovačům. Mláďata jsou nošena matkou napříč na břichu a mají na rozdíl od rodičů takřka jednotnou barvu (tmavě hnědou u samice a až černou u samečka). Lemur Sclaterův je velice vzácný nejen v lidské péči, ale i v přírodě. Pro tento druh existuje Evropský záchranný program a je pro něj vedena Mezinárodní plemenná kniha. V lidské péči na celém světě je mimo Madagaskar pouze několik desítek kusů těchto zvířat, celoevropská populace již několik let stagnuje na počtu pouhých asi 30 kusů. Přesná čísla z přírody doposud nejsou k dispozici, ale vzhledem k velmi omezenému areálu výskytu se stav jeho populace odhaduje na zatím zřejmě více než 1000 ks, maximálně však pouze 3000 ks. Madagaskarští primáti jsou velice ohroženi zejména rychlým úbytkem vhodných biotopů v důsledku devastace přírody domorodým obyvatelstvem.

V České republice je chován pouze v Zoo Ostrava a je našim nejvzácnějším zvířetem.

 

Mládě lemura Sclaterova považujeme nejen za dosavadní největší chovatelský úspěch letošního roku, ale i za jeden z nejvzácnějších odchovů v celé historii naší zahrady. Je to sameček a od svých ošetřovatelek dostal jméno Ravu, což malgašsky znamená „Šťastný“.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář