Jdi na obsah Jdi na menu
 


U plameňáků kubánských v ostravské zoologické zahradě se začala líhnout mláďata. První se vyklubalo 2. července. Do dnešního dne je na světě 6 malých plameňáčků, které již můžete pozorovat ve výběhu, přičemž v jednom případě se jedná o mládě plameňáka růžového. Jak je to možné?

 

V hejnu ostravských plameňáků sedělo na vejcích více párů, avšak ne všechna snesená vajíčka byla oplozena. Nicméně i když bylo vajíčko určitého páru neoplozené, vyměnili jsme jej za podkladek, aby ptáci neztratili o hnízdění zájem v případě, že by jiný pár naopak své oplozené vejce opustil.

 

A taková situace nastala, ne však u nás, nýbrž v pražské zoo. Zde řešili opačný problém – ve skupině plameňáků růžových bylo více oplozených vajec než sedících ptáků, a tak nás kolegové z Prahy požádali o pomoc. 29. června jsme tedy jedno oplozené vejce převezli do Ostravy a ve vhodný okamžik vyměnili jednomu sedícímu páru místo podkladku. Jedná se sice o jiný, ale blízce příbuzný druh plameňáka, u něhož se péče o mláďata nikterak neliší. Při odchovech mláďat (nejen plameňáků) je důležité a žádoucí, aby se o ně starali sami rodiče příp. náhradní pěstouni a člověk do péče zasahoval co možná nejméně.   

 

Shodou okolností se pak jedno z našich oplozených vajíček vykutálelo z hnízda. Jelikož ale nebylo jisté, kterému páru patří a žádní ptáci o něj nejevili zájem, bylo prozatím umístěno do umělé líhně. Ale bohužel další pár, který také seděl na podkladku a jehož jsme mohli pro náhradní inkubaci využít, mezitím hnízdo opustil. Vzhledem k tomu, že jsme již neměli „volný pár“, kterému bychom vejce nechali vysedět, požádali jsme pro změnu my o pomoc Zoo Zlín, která takový pár má. Dnes ráno bylo tedy vejce převezeno a ještě dnes bude podloženo náhradnímu rodičovskému páru plameňáků růžových ve zlínské zoo.   

 

Pokud vše dobře dopadne, nastane zdánlivě paradoxní situace: v hejnu plameňáků kubánských v Zoo Ostrava bude mládě plameňáka růžového a naopak v hejnu plameňáků růžových v Zoo Zlín bude jeden plameňák kubánský. Až obě mláďata dorostou a osamostatní se, vrátí se opět do svých domovských zoologických zahrad.

 

Úzká spolupráce mezi zoologickými zahradami je při chovu vzácných a ve volné přírodě ohrožených druhů zvířat velmi důležitá a poměrně častá (viz také tisková zpráva ze dne 20. března 2010 o převozu malého orlosupa bradatého vylíhlého v Ostravě do Prahy).

ObrazekObrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář