Jdi na obsah Jdi na menu
 


V průběhu června a července se v ostravské zoologické zahradě narodilo několik mláďat jelenů – tři mláďata wapiti (jelena) sibiřského (největší jelen) a jedno mládě muntžaka malého (jeden z nejmenších druhů jelenů). Porod některých z nich mohli návštěvníci dokonce sledovat v přímém přenosu.

 

Mláďata wapiti (jelena) sibiřského se narodila 4. června, 14. června a 1. července. Mládě muntžaka malého pak 3. července. Všichni jsou to samečci. Wapiti (jeleni) sibiřští se u nás pravidelně rozmnožují, v případě muntžaka se jedná v historii Zoo Ostrava o první narozené mládě.

 

U porodů většiny zvířat chovaných v ostravské zoo člověk přímo neasistuje. Pokud u nich neočekáváme nějaké komplikace, samička to zvládne sama, tak jako ve volné přírodě. Většina porodů se navíc odehrává večer nebo v noci. Pouhý zlomek pak během dne, i zde ovšem bez naší asistence. Za normálních okolností by přítomnost člověka mohla naopak působit rušivě. I samice řady skupinových zvířat se těsně před porodem od skupiny odloučí a rodí v ústraní.

 

V zoo ale samozřejmě nejsou zvířata zcela bez dozoru. Jejich ošetřovatelé je chodí pravidelně kontrolovat, a pokud by nastaly nenadálé potíže, jsou připraveni pomoci. V případě jelenů to ale nebylo potřeba, všechny samičky porodily bez problémů. 1. července dokonce před zraky kolemjdoucích návštěvníků.

 

Několik dnů po narození pak nejsou malí koloušci ve výběhu vidět. To proto, že u většiny jelenovitých zůstávají mláďata schoulená v trávě, pravděpodobně aby se ukryla před predátory. Jeho máma se zdržuje opodál a pravidelně jej přichází nakrmit. To platí i pro zástupce jelenovitých z naší přírody, který se hojně vyskytuje často i v blízkosti lidských sídel – srnce obecného. Právě v tomto období mohou lidé při procházce přírodou, kosení louky apod. často na schoulená mláďata srnců narazit. V domnění, že jsou opuštěná, je seberou a předají do některé ze záchranných stanic. Ovšem ve většině případů se o opuštěná mláďata nejedná.

 

V žádném případě bychom se mláďat nalezených ve volné přírodě neměli dotýkat! Divoká zvířata se člověku vyhýbají, a proto i lidský pach na kolouchovi způsobí, že jej jeho máma může opustit. Navíc odchov divokých mláďat člověkem je velmi obtížný a ne vždy úspěšný! Takovým odchovem zpravidla dochází ke změnám v  přirozeném chování zvířete, a tak většinou není možné zvíře vrátit zpátky do volné přírody.

Obrazek

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář