Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bohužel si návštěvníci radost z nového přírůstku nemohou užít tak, jako v případě minulých hroších mláďat, kdy byla relativně brzy po porodu dobře pozorovatelná v bazénu. Důvod? Pavilon hrochů je uzavřen a prochází rozsáhlou rekonstrukcí.

Po slonech, medvědech a některých dalších druzích zvířat, která se již nového bydlení dočkala, přišli nyní na řadu i hroši. Po dobu rekonstrukce přebývají zvířata v druhé části budovy, v prostorech po nosorožcích, kde je mají možnost návštěvníci vidět, pokud hroši vyjdou do venkovním výběhu. S narozením mláděte jsou zde celkem tři – samec Honza a samice Katka s mládětem. Pracovníci zoo se zprvu obávali, jak Katka porod i následnou péči o potomka v pro ni novém prostředí zvládne, ale Katka je zkušená máma – od roku 1982 odchovala v naší zoo již 9 mláďat (včetně toho posledního).

Samice tráví s mládětem první týdny po porodu velkou část dne ve vodě. Vodní prostředí představuje zejména pro mládě bezpečnější prostředí než souš, do vody se většinou i narodí a ve vodě jej matka i kojí. Naše mládě, které se narodilo 20. července, se začíná v tomto období na souš také vydávat, nejprve tedy ve vnitřních prostorech, ale zvláště za pěkného počasí se v doprovodu své mámy na chvilku odváží i do venkovního výběhu. 

Do zrekonstruovaných prostor se hroši vrátí na jaře příštího roku. Pavilon dostane novou střechu, bude zateplen, výrazně se zlepší odvětrávání. Součástí projektu je i zavedení nového způsobu vytápění i částečné filtrace vody v bazénu. Tolik potřebná rekonstrukce je realizována díky finančním prostředkům v rámci Finančního mechanismu Norsko (17,5 mil. Kč) a díky spolufinancování ze strany zřizovatele Zoo Ostrava - statutárního města Ostrava (19 mil. Kč).

Chov hrochů má v ostravské zoologické zahradě dlouholetou tradici. Začal na podzim roku 1967, kdy do zoo dorazila hrošice Róza, která v Ostravě žila dlouhých 42 let. Uhynula v říjnu loňského roku. V roce 2005 se stal hroch obojživelný erbovním zvířetem ostravské zoo. Významným mezníkem byl pro Ostravu rok 2006, kdy byla zoo pověřena zpracováním a vedením evropské plemenné knihy hrochů obojživelných. V letošním roce připravila již její 4.vydání. V Evropě počet těchto atraktivních a bohužel dnes již také ohrožených zvířat pomalu klesá. V ČR jsou hroši chováni už jen v Praze a u nás v Ostravě.

 

Obrazek

Obrazek

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář