Jdi na obsah Jdi na menu
 


Letošní největší chovatelský úspěch v naší zoo, narození mláděte lemura Sclaterova (viz tisková zpráva ze dne 24. června), poznamenala velmi smutná událost – u chovného samečka Michy, otce mladého Ravua, musela být v pátek 2. října z důvodu závažného nevyléčitelného onemocnění provedena eutanázie.     

 

Obrazek

V průběhu září se u něj začala zhoršovat pohyblivost zadních končetin, až na ně zcela ochrnul. Protože se jednalo o velice vzácné zvíře v rámci celého světa, byl Micha odvezen na speciální veterinární kliniku v Brně, kde se provádí vyšetření malých zvířat magnetickou rezonancí. Bohužel vyšetření potvrdilo, že je jeho stav neléčitelný – na dvou místech měl přerušenou míchu. Z předběžných výsledků se zdá, že se jednalo o agresivní rakovinné bujení. Eutanázie byla tedy nezbytná…

 

Dle koordinátora záchovného programu (EEP) pro lemury Sclaterovy byl Micha geneticky nejcennějším lemurem tohoto druhu v Evropě. V současné době zde klesl stav těchto zvířat chovaných v lidské péči na 27 (13 samců a 14 samic) + letošní 3 mláďata (2 samci a 1 samice). Jedním z těchto mláďat je právě náš sameček Ravu. Zároveň je to jediné mládě, které po sobě samec Micha zanechal. Tím pádem se malý Ravu stal geneticky velmi cenným zvířetem.

 

Situace lemurů Sclaterových je nejen v přírodě, ale i v lidské péči velice vážná. Ve své původní domovině na Madagaskaru jsou lemuři ohroženi zejména v důsledku devastace jejich přirozeného prostředí domorodým obyvatelstvem. V zoologických zahradách na celém světě je chováno pouze několik desítek zvířat, přičemž největší počet je v Evropě (30). Ročně se zde ale bohužel rodí 1 až 3 mláďata a většinou přežívá pouze jedno nebo žádné. Až letošní rok byl úspěšný – 3 narozená mláďata přežila a navíc je jedno z nich samička. Ta už se v Evropě nenarodila celých 6 let! Vzhledem k tomu, že se rozmnožují téměř stále stejní jedinci, genetická základna lemurů Sclaterových je stále užší a jejich populace stárne, jeví se situace jako velice kritická.

 

Mladý Ravu se tak stává jednou z evropských nadějí chovu lemurů Sclaterových a my věříme, že jeho mláďata jednou přispějí ke zvýšení populace tohoto vzácného modrookého primáta v lidské péči.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář