Jdi na obsah Jdi na menu
 


Včera se ze zoologické zahrady v německém Lipsku vydal na cestu do Ostravy dlouho očekávaný samec slona indického, který původně pochází ze Zoo Hannover, aby doplnil naše stádo sloních samic. Po zhruba roce od příchodu dvou nových samic ze zoologické zahrady v severoirském Belfastu se pro ně podařilo získat geneticky vhodného partnera. Původně se měl transport uskutečnit již na podzim loňského roku přímo z Hannoveru. Jelikož se však jedná o chovatelsky velmi cenného samce, bylo s koordinátorem chovu slonů indických dohodnuto, že Calvin před příjezdem do Ostravy pobude několik měsíců v zoo v Lipsku.      

 

Nové sloní stádo ale zůstalo početně stejné, protože s příjezdem samce byl spojen odjezd jedné ze samic – 38leté Jumbo. Ta se vydala na cestu do zoologické zahrady v dánském Givskudu. Důvodem jejího přesunu je skutečnost, že Jumbo se neuměla začlenit do nově vzniklého početnějšího samičího stáda. Proto jsme se bohužel museli s Jumbo rozloučit. Věříme ale, že se ji v nové domovině bude dařit dobře.   

Obrazek

 

 

Calvina doprovázel na cestě jeho ošetřovatelé jak z domovské Zoo Hannover, tak z Lipska a samozřejmě i jeden jeho budoucí ošetřovatel ze Zoo Ostrava. Do Ostravy dorazila výprava v pořádku okolo 19:30 hod po asi 10hodinové cestě. Do pavilonu byl ale vypuštěn až dnes, po naložení samice Jumbo. Samici se do transportního kontejneru moc nechtělo, takže se nakládání protáhlo asi na hodinu a půl. Naopak Calvin vyšel do pavilonu takřka okamžitě po otevření kontejneru.

 

Calvin se nyní seznamuje se svým novým domovem a má již také vizuální kontakt se třemi slonicemi -  Suseelou (48 let), Johti (42 let) a Vishesh (12 let). Na přímý kontakt ale dojde postupně až v průběhu několika týdnů, příp. měsíců. Z chovatelského hlediska je cenná zejména Vishesh, neboť by mohla být potenciální matkou příštích mláďat. Ale i Johti by ještě mohla na svět přivést další mláďata, protože již několik mláďat porodila a odchovala. Zabřezne-li totiž sloní samice nejpozději do 13 - 20 let věku, je schopna rodit třeba i v 50 letech. Calvin je otcem již 11 mláďat, a proto doufáme, že i náš chov bude úspěšný. V českých a slovenských zoologických zahradách se zatím nikdy nenarodilo živé sloní mládě.  

 

Samce jsme získali v rámci evropského záchovného programu zcela zdarma.