Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zavítáte-li během pololetních prázdnin, tj. v pátek 30. ledna, do ostravské zoologické zahrady, můžete se zúčastnit oslav narozenin hned tří tamních šimpanzů. Samička Hope oslaví 18. narozeniny, její dcera Bambari 8. a sameček Sebastian, který do zoo přišel loni v červnu z polského Krakowa, 24. Oslava začne ve 13:00 hod v pavilonu opic. Ošetřovatelé zvířatům vyzdobí jejich vnitřní ubikaci dobrotami a „opičími“ hračkami a připraví jim také speciální dort.

 

Své dárky mohou šimpanzům přinášet i sami návštěvníci, např. staré knihy, ale také vysloužilé plyšové hračky, míče, různé dobroty (rozinky, oříšky, slunečnicová semínka apod.) nebo staré oblečení (čisté). Dárky budeme přijímat od 12:30 hod v pavilonu opic, příp. je mohou návštěvníci  ten den nechat na vrátnici zoo. POZOR! Nejštědřejší dárci knih budou oceněni.

 

Přinesené dárky poslouží k výrobě již zmíněných „opičích“ hraček. Již několik let totiž v zoo probíhá program obohacování života šimpanzů chovaných v lidské péči, nazývaný též enrichment. Šimpanzi jsou tvory velmi učenlivými a zvídavými, a proto jim připravují ošetřovatelé nejrůznější překvapení – schovávají potravu do krabic a starého oblečení, kousky zeleniny a ovoce umísťují mimo dosah jejich rukou, tak aby měli šimpanzi ztížený přístup ke svému oblíbenému soustu. V přírodě totiž tráví většinu času hledáním potravy, a tak se jejich čas v lidské péči vyplní obdobnou činností.

 

A jak se využívají staré knížky? Několik stránek se potře marmeládou, medem nebo sýrem. Šimpanzi pak v knížce listují a hledají stránky s dobrotou. Tu vytrhnou a žmoulají v puse i několik hodin. 

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář