Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ostravská zoologická zahrada se na konci minulého týdne rozloučila se samcem nosorožce tuponosého Nathalem, který odjel do zoo ve Dvoře Králové. Důvodem jeho cesty bylo zahájení příprav dlouho plánované komplexní rekonstrukce pavilonu hrochů.

 

O odjezdu Nathala se zprvu neuvažovalo zejména s ohledem na jeho vysoký věk a tudíž i s tím spojené komplikace a značná zdravotní rizika. Ale vzhledem k tomu, že v části jeho vnitřní ubikace budou muset být po dobu stavebních prací umístěni hroši, bylo nakonec přijato rozhodnutí tato rizika podstoupit a Nathala přestěhovat. K přesunu přispěla i skutečnost,  že Nathal zůstal po úhynu jeho celož ivotní partnerky samice Dinah v roce 2008 sám. Nosorožci tuponosí jsou sociálně žijící zvířata a rovněž v zoologických zahradách se osvědčil chov více zvířat pohromadě, proto se v rámci úzké spolupráce mezi zoologickými zahradami podařilo najít pro Nathala nový domov v královédvorské zoo. Zda to bude domov trvalý nebo jen dočasný, se teprve uvidí. S hodou okolností právě ze Zoo Dvůr Králové Nathal s Dinah v roce 1974 do Ostravy přišli.

 

Obě zvířata pocházela ještě z volné přírody – v roce 1971 byla odchycena v jihoafrickém národním parku Umfolozi a poté převezena do Dvora Králové. V období 70. let se ještě běžně zvířata z volné přírody vozila, dnes je však situace již zcela jiná. Zoologické zahrady se v maximální možné míře snaží zvířata rozmnožovat v lidské péči a mláďata si pak nabízejí v rámci spolupráce mezi sebou zdar ma. Z volné přírody je tak dovoz zvířat zapotřebí jen ve zcela výjimečných a vědecky odůvodnitelných případech (např. „pro oživení krve“). Zoologické zahrady se dnes naopak čím dál více a častěji podílejí na návratu zvířat zpět do volné přírody. Takovým příkladem může být např. nedávný převoz čtyř nosorožců ze Dvora Králové zpět do Afriky. Také ostravská zoo se aktivně zapojuje do několika projektů návratu zvířat do přírody, např. sovy pálené, sýčka obecného, orla skalního či kočky d ivoké, rysa ostrovida, orlosupa bradatého, supa hnědého.

 

Samotný transport Nathala naštěstí nakonec proběhl zcela bez problémů. Sám nastoupil do transportní bedny a ochotně z ní po dojezdu do Dvora Králové vystoupil, brzy začal také přijímat i potravu. Ve Dvoře mu teď budou dělat společnost dvě tamní starší samice a my věříme, že se mu v jeho staronovém domově bude dařit dobře.

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář