Jdi na obsah Jdi na menu
 


Samec ary hyacintového Hugo dnes slaví své 8. narozeniny. Při příležitosti této události připravila Zoo Ostrava dárek pro našeho oslavence. Na konci dubna totiž do zoo přijela nová samička ary hyacintového. Jedná se o dvouletou samici Blue ze Zoo Chester, která by se měla stát partnerkou našeho Huga. Zoo Ostrava tak znovu po čtyrech letech obnoví chov páru těchto největších papoušků světa. Ačkoli samička musela po příjezdu strávit 3 měsíce v povinné karanténě, návštěvníci ji mohou shlédnout již začátkem srpna ve voliéře společně se svým partnerem. Soutěž o sponzora však může začít již dnes!

Ara hyacintový žije v tropických nížinných lesích a savanách Jižní Ameriky a dožívá se až 60 let. Ilegální odchyt kvůli obchodu s živými ptáky pravděpodobně poškodil tento druh víc, než kteréhokoliv jiného jihoamerického papouška. Proto je v Červené knize IUCN zařazen v kategorii ohrožený (Endangered). V přírodě přežívá zhruba posledních 3 000 jedinců a jejich stavy dále klesají. Arové tvoří páry na celý život, snáší 2, vzácně 3 bílá vejce, ale často odchovávají pouze 1 mládě.

Chov těchto krásných papoušků řídí v evropských zoologických zahradách koordinátor, který mimojiné rozhoduje také o přesunech zvířat ke geneticky vhodným partnerům. V rámci mezinárodní spolupráce se přesuny zvířat mezi zoo uskutečňují zcela zdarma. Je nezpochybnitelné, že populace ary hyacintového žijícího v lidské péči bude mít stále větší význam a nakonec se může stát poslední možností, jak tento druh papouška uchovat pro další generace.

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář