Jdi na obsah Jdi na menu
 


Na konci srpna podstoupila jedna ze dvou březích samic – slonice Johti sonografické vyšetření, během něhož byly mimo jiné pořízeny první snímky slůněte, jehož narození je očekáváno na jaře příštího roku.


Vyšetření prováděli odborníci z vědeckého pracoviště Leibniz-Institut für Zoo- und Wildtierforschung (IZW, Leibnizův institut pro výzkum zvířat) v Berlíně. Vše probíhalo za plného vědomí samice, jelikož Johti je jako jediná z našich slonů zvyklá na přímý kontakt s člověkem. Nicméně byla  uvázaná na řetězech tak, jak bude i u samotného porodu. A o jaké vyšetření se jednalo? V podstatě šlo o stejnou proceduru, jakou podstupují i nastávající lidské maminky – sonografii, kterou se kontroluje průběh těhotenství a sleduje růst plodu. Byť Johti porodila již několik mláďat, sonografické vyšetření zažila poprvé. Trvalo něco přes půl hodiny a Johti ho snášela v naprostém klidu. Z vyšetření (vnitřně přes konečník a zvenku přes břišní stěnu) sice nevyplynulo, zda se jedná o holku či kluka, nejdůležitější ovšem je, že mládě je v pořádku! 

Druhá březí samice Vishesh (dcera Johti) vyšetření nepodstoupila, pouze mu přihlížela. U slonů, stejně jako třeba u lidoopů a dalších sociálně žijících zvířat, se mladší jedinci učí mnohým věcem v průběhu svého života pozorováním těch starších. Mladá Vishesh tak viděla, že zákrok nebyl pro Johti nijak nebezpečný a že jednou, když bude potřeba provést i u ní, se také nechá tímto způsobem vyšetřit. 

Kromě tohoto mimořádného vyšetření odebírají oběma březím samicím jejich ošetřovatelé pravidelně jednou týdně krev a moč, kde se sleduje hladina hormonu progesteron. Podle tohoto indikátoru jsou obě slonice v pořádku. Pravidelně také obě cvičí a zvykají si na navazování řetězů pro fixaci při porodu.Březost sloních samic trvá až dva roky, resp. 630 dní. Termín porodů našich slonic je podle propočtů stanoven na 8. března 2011 u Johti a na 22. března u Vishesh, přičemž u Vishesh coby prvorodičky by mohl nastat již koncem tohoto roku. Vedle sledování hladiny pohlavního hormonu se snažíme pečlivě dodržovat i denní režim budoucích sloních matek tak, aby opravdu všechno proběhlo bez komplikací. Porod sloních samic je totiž velmi rizikový a v České republice velmi ojedinělou záležitostí, živé mládě se zde zatím nenarodilo. 

 

Obrazek

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář